Hliníkové plechy

Plechy valcované za studena z hliníka alebo z hliníkových zliatin dodávané s povrchom bez úprav alebo lakovaným povrchom. Mechanických vlastností materiálu je dosiahnutá kombináciou tvárnenia a tepelného spracovania. Hliníkové plechy sú dostatočne odolné voči poveternostným vplyvom a majú dlhú živnotnosť. 

Hliníkové plechy - Strechy a strešné krytiny, fasády, odkvapový systém | LAMINA Prešov

Rozmery hliníkových plechov:

Hliníkový plech šírka 1000-1250 mm (tabuľový alebo zvitkový):
 1. prírodný hliník, hrúbka 0,6 mm / 0,8 mm / 1 mm / 1,5 mm / 2 mm
 2. farebný hliník, hrúbka 0,6 mm - farby RAL 7016, 8017, 9006, 9010
Hliníkový plech PROFAL šírka 600 mm zvitkový:
 1. farebný hliník, hrúbka 0,7 mm - farby RAL 7016, 7036, 8004, 8016, 9006

Použitie:

 1. Stavebníctvo - krytiny a doplnky striech, obklady a nosné konštrukcie stien, okná, opláštenie tepelných izolácií, stacionárne klimatizačné jednotky a vákuové solárne systémy, dopravné značky.
 2. Elektrotechnika - elektrické spotrebiče (vysávače, televízory, chladničky a pod)
 3. Strojárstvo - časti strojov; konštrukčné prvky a doplnky lietadiel, automobilov; kontajnery a vagóny...
 4. Iné použitie - lopaty, zhrňovače, doplnky záhradnej techniky, kuchynský riad.

Hliníkové plechy - PROFAL

Profal  je pás zo zliatiny hliníka v drážkovacej kvalite s povrchom lakovaným polyvinyl-denfluoridom (PVDF) a snímateľnou ochrannou fóliou. Lícová strana je opatrená podkladovým a krycím lakom s celkovou hrúbkou 25 mikrometrov. Krycí lak má vysokú stálosť farieb a odolnosť voči UV žiareniu. Na rubovej strane je nanesený ochranný polyesterový lak rovnakého odtieňa v hrúbke 10 mikrometrov, čo je výhodné pre náročné zakončenie. Zliatinový materiál má vďaka svojej tvárnosti výbornú ohybovú schopnosť, dôležitú pre spájanie falcovaním.

Hliníkové plechy - Strechy a strešné krytiny, fasády, odkvapový systém | LAMINA Prešov
 
Hliníkové plechy - Strechy a strešné krytiny, fasády, odkvapový systém | LAMINA Prešov

Použitie:

Vlastnosti ako nízka špecifická hmotnosť, odolnosť voči korózii, vynikajúcu plasticita, estetický vzhľad a schopnosť recyklácie predurčujú Profal® na použitie na strešné krytiny a fasády. Je aplikovateľný pre novostavby, pamiatkové aj priemyselné objekty, členité aj rovné plochy. Snímateľná ochranná fólia je perforovaná k jednoduchému odstráneniu krajných pásikov pred falcovaním. Stredná časť ochrannej fólie sa sníme na záver prác. Montáž Profalu vykonávajú špecializované firmy podľa montážneho návodu.

Špecifické vlastnosti

 • nehorľavý - zaradený do kategórie A2
 • mrazuvzdorný a vodu odpudzujúci povrch, stály pri vlhkosti, parotesný
 • veľmi vysoká stálosť farieb
 • odolnosť voči korózii, UV žiareniu a ušpineniu
 • spracovateľnosť: od 0° C až +40° C
 • dažďová voda tečúca cez plochy Profal ® pri styku so susednými materiálmi nezanecháva žiadne stopy
 • recyklovateľnosť

Každý materiál vykazuje pri zmenách teplôt zmeny dĺžky v závislosti na špecifických koeficientoch rozťažnosti materiálu. Preto sa musia klampiarske prvky z Profalu montovať tak, aby sa mohli bez ťažkostí a prekážok zmršťovať a rozťahovať bez rizika vzniku netesnosti.

Platí zásada ako pre všetky Al materiály, je nutné zamedziť vzniku galvanickej korózie. Profal  môžeme spájať najlepšie s hliníkom a jeho zliatinami alebo nerezom.

Všeobecne platí, že do nadmorskej výšky 600 m n.m. sa odporúča vykonávať strechy s minimálnymi sklonmi 3° (5%) - u súvislej drážky, v prípade, že sa bude používať priečne spojenie, je odporúčané 14° (25%) a viac. Pri nadmorskej výške nad 600 m n.m. sú odporúčané minimálne sklony 7° (13%) - u súvislej drážky, resp. 19° (34%) a viac pri priečnom spojení.

Štandardne vyrábané rozmery pre pásy a tabule:

Rozmer Pásy (mm) Plechy (mm)
Hrúbka 0,7 0,7
Šírka (valcovaná) 600, (1 000) a 1 220 (1 000) a 1 220
Dĺžka (priečne delená)   2 000
Vnútorný priemer 500  
Hmotnosť zvitku cca 200 kg  

Hliníkové plechy - PREFALZ

Hliníkové zvitky a plechy PREFA sa vyrábajú z dobre tvárnych zliatin hliníka. Farebná povrchová úprava sa nanáša metódou fixovaní lakov vypaľovaním a je odolná proti poveternostným podmienkam. Vďaka ľahkej a bezpečnej spracovateľnosti sa ideálne hodia na výrobu riešení pre štíty a úžľabia, lemovanie komínov a strešných okien, ako aj obloženie vikierov, parapetov, atď nezávisle na tom, či sa jedná o bitumenové šindle, bridlicovú krytinu, vlákno-cementové dosky, alebo pálenú príp. betónovú strešnú krytinu.

Prefalz sa vďaka svojej poddajnosti tvaruje lepšie než väčšina porovnateľných materiálov pre falcovanie. Ponúka teda architektom veľké množstvo kreatívnych možností v oblasti striech a fasád. Odporúčanie: Sklon strechy nosnej konštrukcie by mal byť projektovaný pokiaľ možno väčší ako 7 º (13%)

Hliníkové plechy - Strechy a strešné krytiny, fasády, odkvapový systém | LAMINA Prešov

Prednosti výrobku

 • Záruka 40 rokov na akosť základného materiálu Prefalz
 • Mnohostranná použiteľnosť - od klenutých striech až po komplikované strešné nadstavby a vstavby, kupoly a veľké strechy i malých sklonov
 • Povrch - STUCCO alebo HLADKÝ
 • Vysoká kvalita materiálu, ktorá pretrvá generácie
 • Prefalz sa vďaka svojej ohybnosti dá ľahšie tvarovať než väčšina porovnateľných materiálov a ponúka preto architektom a projektantom neobmedzené možnosti kreatívnych riešení v oblasti striech a fasád.
 • Pokládka je hospodárna, jednoduchá a bezproblémová aj pri nízkych teplotách (pod 0 ° C)
 • Nízka hmotnosť (cca 1,23 Kg / bm = cca 1,89 kg / m 2)
 • Dlhá životnosť vďaka vlastnostiam hliníka a vynikajúcemu dvojzložkovému laku PP 99
 • Úplná recyklovateľnosť
 • Na želanie sa dodáva s ochrannou fóliou (iba hladký povrch)
Štandardne vyrábané rozmery pre pásy a tabule:
Rozmery: 0,70 x 650 mm
Váha: cca 1,23 kg / bm = 1,89 kg / m 2
Sklon strechy: od 7 stupňov = cca 13%

Chcete vedieť viac? Neváhajte a napíšte nám!

© Všetky práva vyhradené LAMINA PREŠOV, s.r.o.   |   Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme Vám poskytli najlepší zážitok z našej stránky a ochránili vaše osobné údaje. Ak budete pokračovať, povoľujete tým prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti LAMINA PREŠOV, s.r.o.. Viac informácii