Tepelná izolácia šikmých striech
Vo všeobecnosti existujú tri spôsoby zateplenia strechy:
- tepelná izolácia nad krokvami,
- tepelná izolácia medzi krokvami,
- kombinácia týchto dvoch metód.
Pri nadkrokvovej tepelnej izolácii, čo je zo stavebno-fyzikálneho hľadiska najúčinnejší spôsob zateplenia, sa nad celou plochou strechy realizuje uzavretý kryt z tepelnoizolačných panelov. Tým sa zachovajú štíhlejšie prierezy krokiev.
V prípade zateplenia medzi krokvami výšku krokiev určuje predpísaná hrúbka a kvalita tepelnej izolácie. Z toho dôvodu sú krokvy v každom prípade vyššie, ako sa vyžaduje z hľadiska statiky. Okrem toho krokvy a steny tvoria tepelné mosty, ktoré zhoršujú účinnosť tepelnej izolácie. Je to asi rovnaké, ako keby ste si zo svojho zimného kabáta vystrihli prúžky.
Takzvané kombinované zateplenie strechy zdokonalí slabé miesta medzikrokvovej izolácie, vďaka čomu je možné dosiahnuť štíhle strešné konštrukcie.
Pre akú hrúbku tepelnej izolácie sa rozhodnúť?
To, pre akú hrúbku tepelnej izolácie sa dnes rozhodnete, bude mať po 30 až 40 rokoch priamy vplyv na vaše náklady na vykurovanie, komfort bývania a dokonca aj na predajnú hodnotu. Jedno je isté: Ceny ropy, plynu a elektrickej energie sa budú dlhodobo zvyšovať. Zákonné predpisy sú takisto čoraz prísnejšie. Preto sa skutočne oplatí investovať do väčšej hrúbky izolácie a vysokovýkonných tepelnoizolačných materiálov, ako napr. BauderPIR, ktoré prevyšujú požiadavky aktuálne platnej tepelnoizolačnej normy a vyhlášky o úsporách energie.
Nadkrokvová tepelná izolácia šikmých striech
Zo stavebno-fyzikálneho hľadiska je nadkrokvová tepelná izolácia najúčinnejším spôsobom zateplenia strechy. Pri nadrokvovej tepelnej izolácii, sa nad celou plochou strechy realizuje uzavretý kryt z tepelnoizolačných panelov, ktorý chráni tak obytné priestory ako aj strešnú konštrukciu. Tým sa zachovajú štíhlejšie prierezy krokiev a predchádza sa vzniku tepelných mostov od krokiev a deliacich stien.
Kombinovaná tepelná izolácia šikmých striech
Kombinovaná tepelná izolácia spočíva v kombinácii tepelnej izolácie medzi krokvami a prídavnej tepelnoizolačnej vrstvy nad alebo pod krokvami. Slúži na zdokonalenie slabých miest samotnej medzikrokvovej izolácie a umožňuje dosiahnutie štíhlych strešných konštrukcií.
Tepelná izolácia šikmých striech s kovovou krytinou
Technicky aj tvarovo náročný variant šikmej strechy je s kovovou krytinou, napríklad z titánzinku, medi, hliníka, nehrdzavejúcej ocele alebo pozinkovanej ocele. Pre kovové krytiny ponúka spoločnosť Bauder kompaktný a úsporný nadkrokvový tepelnoizolačný systém. Ten spája v jednom prvku tepelnú izoláciu, protihlukovú a protipožiarnu ochranu a robustnú, z vrchnej strany nalepenú dosku z kompozitného dreva. Je vhodný tiež pre krytiny z bridlice, z drevených alebo asfaltových šindľov ako aj z vláknocementových dosiek.
Tepelnoizolačné prvky BauderPIR pre vnútorné zateplenie
Bez ohľadu na to či ide o novostavbu alebo starú budovu dodatočnými tepelnoizolačnými opatreniami pod krokvami, nad posledným stropom pod povalou, na strope či podlahe suterénu - môžete zabrániť tepelným stratám. V týchto miestach je dôležité aby dodatočné zateplenie svojou hrúbkou neubralo príliš veľa priestoru; preto je potrebné použiť výnimočne štíhle ale vysoko účinné tepelnoizolačné materiály - napríklad tie od spoločnosti Bauder. V závislosti od použitia sú k dispozícii prvky s rôznymi funkčnými vrstvami napríklad sadrovláknitou doskou alebo doskou z kompozitného dreva.